Wendy's Wendy's: Get a Bacon Deluxe, Dave's Single or Son of Baconator for $4.99 Until November 8 Get a Bacon Deluxe or Son of Baconator for $5!

get this deal
this offer is expired

The hardest (lunch) choices require the strongest wills at Wendy's, because you can get a Bacon Deluxe, Dave's Single or Son of Baconator for just $4.99 each!

  • Bacon Deluxe – a fresh Canadian beef patty with three strips of Applewood smoked bacon, melted cheese, lettuce, onion, pickle, tomato, ketchup and mayo, served on a toasted bun
  • Dave's Single – a quarter-pound of fresh Canadian beef with cheese, lettuce, onion, pickles, tomato, ketchup and mayo, served on a toasted bun
  • Son of Baconator – a fresh Canadian beef patty with plenty of Applewood smoked bacon, ketchup and mayo, served on a toasted bun

You can get more than one in a single order and these tasty deals are available in-restaurant or through the Wendy's app (Android, iOS) – for reference, regular prices range from $5.49 to $6.49 in Toronto (pricing may vary by region), so you'll save upwards of $1.50 depending on the sandwich!

This offer is effective at participating Wendy's restaurants in Canada until November 8 -- click here to find the Wendy's location nearest you.

58 Comments

View all
    • Maybe not the best price for the Dave’s Single, but worth it for the other two without hassle.

      Thanks!

      Ps. I’m sure the first downvote was because someone thought it was $5 for all 3 lol
    • Report Post
    • ApocDeals wrote: Maybe not the best price for the Dave’s Single, but worth it for the other two without hassle.

      Thanks!

      Ps. I’m sure the first downvote was because someone thought it was $5 for all 3 lol
      Oh ok, thanks. I just reworded it to specify that it was $4.99 each.
    • Report Post
    • Somewhat disgusting how tiny little burgers can be sold for $5. Disgusting because I still buy them even when I make 10x better burgers for 10% the price
    • Report Post
    • Single special was $3 pre covid

      Baconator(Full Size) $4 with mailer coupon

      Sick and tired of the gouging. Done with Wendy's for 2020 along with any others that gouge and likely beyond.
    • Report Post
    • RestIsHistory wrote: Bs you can make a burger for 50 cents @UWOD2020
      Ground beef on sale and bake a bun? Would that be less than 50c? No idea what ground beef costs atm but I'm guessing if you say 2$/lb and burger is less than 1/4lb beef is less.. Ketchup and mustard pretty cheap, and the flour is next to free. Not saying the dude's attitude is great.. It sucks tbh but I'm just thinking it maybe possible lol
    • Report Post
    • shylok wrote: Ground beef on sale and bake a bun? Would that be less than 50c? No idea what ground beef costs atm but I'm guessing if you say 2$/lb and burger is less than 1/4lb beef is less.. Ketchup and mustard pretty cheap, and the flour is next to free. Not saying the dude's attitude is great.. It sucks tbh but I'm just thinking it maybe possible lol
      Where's the bacon tho?
    • Report Post
    • It's lukewarm at best but I'll still give OP an upvote since I've been in the mood for some Wendy's and this presents at least some marginal savings.
    • Report Post
    • Man.. this thread just awakened a craving for Wendy's that I didn't even know I had, thxs op 😋
    • Report Post
    • People saying you can make your own for cheaper, yada yada - no kidding, that is true of any restaurant, but the issue with burgers are how many ingredients are needed (especially toppings). A lot of people have then once in a while and the ingredients may end up just going to waste.

      I mean, if you buy all the ingredients, how many times /how often are you going to have burgers to be able to use up all the ingredients? That's why a lot of people would rather head to a fast food joint. Probably works out the same if you include the cost of food spoilage...
    • Report Post
    • toguy wrote: People saying you can make your own for cheaper, yada yada - no kidding, that is true of any restaurant, but the issue with burgers are how many ingredients are needed (especially toppings). A lot of people have then once in a while and the ingredients may end up just going to waste.

      I mean, if you buy all the ingredients, how many times /how often are you going to have burgers to be able to use up all the ingredients? That's why a lot of people would rather head to a fast food joint. Probably works out the same if you include the cost of food spoilage...
      Honestly it isn't true if u factor in:

      Labour, Electricity, Water (Washing the dishes you use to cook with), Gas (If u cook with that), along with material expenses. You can't beat a $2.19 mcdouble on cost and even cost to calories. It's sheer volume.

      But otherwise I mostly agree.
    • Report Post
    • I mean, sometimes you just need a quick lunch hour feed.

      Also how this turned into a discussion vs make at home, the heck? Entire purpose of fast food is when you dont have time to fit in making it yourself.

      Did ppl forget others still have to work and be out in the world?

      Dont get the downvotes either, it is less than reg price.

      +1 from me
    • Report Post
    • Patrickpete wrote: Man.. this thread just awakened a craving for Wendy's that I didn't even know I had, thxs op 😋
      Same, it's been awhile 😋
    • Report Post
    • DavidH36746 wrote: Single special was $3 pre covid

      Baconator(Full Size) $4 with mailer coupon

      Sick and tired of the gouging. Done with Wendy's for 2020 along with any others that gouge and likely beyond.
      Yep. The death of the vanilla frosty could also be added to their list of offences.
    • Report Post
    • I find it ironic that a forum that specialized on deals, wich is a basically a community who understand supply and demand and greediness more than the average consumer, is also the place to vent when price go up.
    • Report Post
    • bahadur wrote: Honestly it isn't true if u factor in:

      Labour, Electricity, Water (Washing the dishes you use to cook with), Gas (If u cook with that), along with material expenses. You can't beat a $2.19 mcdouble on cost and even cost to calories. It's sheer volume.

      But otherwise I mostly agree.
      Its been $2.79 actually for awhile... ( perhaps there is a province with old $2.19 pricing still)
    • Report Post
    • DavidH36746 wrote: Single special was $3 pre covid

      Baconator(Full Size) $4 with mailer coupon

      Sick and tired of the gouging. Done with Wendy's for 2020 along with any others that gouge and likely beyond.
      So get in your time machine. Be sure to go to a Wendy's and pull a Karen. Tell them you're done, and you spend hundreds at the specific location.
    • Report Post
    • I couldn't believe that they were ADVERTISING what seems like regular prices for these menu items. NOT worth it at all, I'll stick to my $0.99 giant pepperoni slices at City Pizza.

      If I could double downvote the OP I would for this TERRIBLE "Warm" non-deal.
    • Report Post
    • It seems like a lot of people on here don't realize how expensive ground beef is
    • Report Post
    • m7cky wrote: It seems like a lot of people on here don't realize how expensive ground beef is
      $3/lb and cheaper if you're buying in bulk.
    • Report Post

Other Fast Food Deals

View all
get deal